ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 EYLÜL 2021, ÇARŞAMBA   

15

KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR! #TOLEREETMİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.05.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.05.2021 11:31:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 25.05.2021 11:31:00

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK`ın pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir` ifadesini kullanmasına ilişkin TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından 24 Mayıs 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.


Kadına Yönelik Şiddet İnsan Hakları İhlalidir! #TOLEREETMİYORUZ


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK`ın pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir` ifadesini kullanmasına ilişkin TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından 24 Mayıs 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR... #TOLEREETMİYORUZ

Son bir yıldır pandemi sürecinde, kadına yönelik her türlü şiddetin ve kadın cinayetlerinin sistematik olarak arttığı görülmektedir. Yapılan gerici açıklamalar, iş yerlerinde yaşanan taciz, mobbing, ekonomik, fiziksel şiddet, flört şiddeti, kadına yönelik taciz ve tecavüzün sıradanlaştırılarak yaygınlaşmasına çanak tutmaktadır. Yok hükmündeki 20 Mart 2021 tarihli İstanbul Sözleşmesi`nin fesih kararından sonra, Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu verilerine göre, Mart ayında 28 kadın cinayeti işlenmiş olup, 19`u şüpheli ölümdür. Nisan ayında 16 kadın cinayeti işlenmiş, 14`ü şüpheli ölümdür. Daha bir gün önce bir kadın, koruma istediği karakoldan dönerken vuruldu; bir başka kadın ise, tedbir kararı aldırdığı erkek tarafından öldürüldü.

Tüm bunlar içimizi yakarken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir` dedi.

Tolere etmek; Türk Dil Kurumu`na göre ‘hoşgörmek, katlanmak, tahammül etmek` anlamına gelmektedir. Görevi kadınları korumak olan devletin kadın bakanı, dayak yemeyi, bıçaklanmayı, cinsel şiddete uğramayı ve öldürülmeyi ` tolere edin` diyor.

TOLERE ETMİYORUZ!
Sarf ettiği bu sözle oturduğu koltuğun hakkını veremeyeceği gibi, kadın haklarına yönelik mücadelemizi de baltalayacağını açıkça gösteren, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK`ı öncelikle tüm kadınlardan özür dilemeye, sonrasında da derhal istifa etmeye davet ediyoruz.

Biz TMMOB`li mühendis, mimar, şehir plancı kadınlar, salgına , yaşadığımız her türlü olumsuz koşullara ve eşitsizliğe rağmen, sesimizi yükseltmeye, haklarımızın savunucusu ve hukuksuzluğun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Kadına yönelik şiddeti de, şiddeti tolere eden politikaları da
TOLERE ETMİYORUZ...
SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR!
YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

TMMOB KADIN ÇALIŞMA GRUBU

 


Okunma Sayısı: 77

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.