ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 MAYIS 2021, PERŞEMBE   

31

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.03.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.03.2021 10:28:16  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 25.03.2021 11:52:24

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazetenin 24 Mart 2021 tarihli 31434. sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazetenin 24 Mart 2021 tarihli 31434. sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, binalarda, 80 metrekare altı her 3 daire için 1 adet, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 adet, 180 metrekare her daire sbsı 1 adet, 180 metrekare üstü her daire için ise 2 adet otopark alanı oluşturulması hükme bağlandı.

Parselin yan ve arka bahçe altlarının tamamına bahçe niteliğini ortadan kaldırmadan, zemin altında kalmak, üstü en az 30 cm toprak örtüsüyle yeşillendirilmek kaydıyla kapalı otopark alanı yaratma hakkı getirildi. Konutun bulunduğu parselin otopark gereksinimi, bahçe niteliğini ortadan kaldırmadan, zemin altında inşaat yapılarak karşılanacak. Bu tarz bir otopark alanı yaratıldığında, üstü 30 cm toprak örtüsüyle kaplanıp, yeşillendirilecek.

Otopark giriş ve çıkışları ön ile arka bahçeden de sağlanabilecek.
Yeterli otopark alanı bulunmayan bölgelerdeki sokağa 5 metre mesafesi bulunan evlerde, bina cephesinden 2 metre dışarıya kadar alanı boş bırakarak, sokaktaki yaya trafiğine engel olmamak şartıyla otopark alanı oluşturulacak.

Tek bağımsız bölümlü, villa gibi müstakil konut binalarında, yaya kaldırımında geçişleri engellememek kaydıyla, tüm bahçe alanı açık otopark olarak düzenlenebilecek.

Zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan, yeni yapılacak binalarda, otopark alanının yüzde 5`i elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi zorunlu hale gelecek.

Yönetmelikte, yeni yapılacak bölge otoparkları ile alışveriş merkezlerinde, alanın yüzde 10`u elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi kurulması zorunlu olacak.

Yönetmeliğe erişmek için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 448

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.