BASIN AÇIKLAMASI

Eklenme Tarihi: 18/02/2022


BASIN AÇIKLAMASI

Her gün yeni bir kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet veya evlenme adı altında pedofili haberi ile karşılaşıyoruz.
Hepimizi kahreden bu olayları takiben yetkililer açıklamalarında önemli çalışmalar yaptığını söylüyor, sivil toplum kuruluşları ise bu çalışmaları yetersiz buluyorlar. Bu sefer her olaya sosyal medya hesaplarımızda üzüntümüzü belirtmekten fazlasını yapalım ve kendimizi sorgulayalım. Yetkilileri bu konuda harekete geçirmek ve olması muhtemel cinayetleri önlemek için;

MERAK EDİYORUZ SEN NE YAPTIN?
- Kadın cinayetlerinin önlenmesine dair başlatılan imza kampanyasına destek verdim.
- Yaşadığım yerde düzenlenen bir yürüyüş veya basın açıklamasına destek verdim.
- Cimer üzerinden veya başka bir resmi yol ile bu kapsamda başlatılan çalışma olup olmadığını, çalışma planlarını ve/veya istatistiklerini sordum. Yıllar içerisindeki gelişmeleri kıyasladım.
- İstanbul Sözleşmesi için yapılan tartışmaları duydum ama gerçekten de içeriği taraflardan hangisinin tezine karşılık geliyor diye merak ettim, İstanbul Sözleşmesini zaman ayırıp okudum.
- Mahallemde, iş yerimde, kentimde her hangi bir platform aracılığıyla (dernek, muhtarlık vb) şiddet mağduru bir kadın için yarasına derman olacak bir çaba sergiledim.
- Bu konu hakkında dağıtılan broşürleri atmadan önce okudum, yazılı ve görsel basında bu konu hakkında bilgi vermek için yapılan yayınları takip ettim.
- Etrafımdaki insanlar ile biz bu konuda ne yapabiliriz diye fikir alışverişi yaptım.
- Gelecekteki toplumu değiştirmek için kızıma ve/veya oğluma yönelik söylemlerime daha fazla özen göstermeye çalıştım, onların birbirlerine ve haklarına saygılı bireyler olarak büyümesi için çaba sarfettim, eşimin de farkındalığını arttırmak için sorumluluk aldım.
- Kadına yönelik şiddet (fiziksel, cinsel, sözlü/duygusal/psikolojik, ekonomik) durumunda aranabilecek numaraları, devletin (bakanlıklar, yerel yönetimlerin bu konu hakkındaki birimleri) ilgili kurumlarını, hukuki haklarımı, güvencelerimi biliyorum. Bunları bilmeyen tanıdıklarımla paylaşmayı kendime misyon edindim.
- Yetersiz gördüğüm durumlar için vatandaşlık hakkımı kullandım, ilgili yerlere dilekçe verdim, eksikliklere ilişkin tespitlerimi bir hak sahibi olarak yazdım.

Gibi örneklerde bir tanesini bile yapmadıysak, VİCDANİ SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRMEYEREK, BUGÜN VE HER GÜN ONLARCA KADININ, KIZ ÇOCUĞUNUN ÖLDÜRÜLMESİNE SEYİRCİ KALIYORUZ!
ÇÖZÜMÜN PARÇASI OL VE HAREKETE GEÇ!


TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi
Kadın Komisyonu

kadın cinayetleri basın açık..jpgTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası