İMO`NUN 61.YIL KUTLAMASI

Odanın 61. Kuruluş yıldönümü yemeği ve meslekte 40. ve 25. yıllarını dolduran üyelerin plaket töreni 19 Aralık 2015 tarihinde Anemon Otel?de gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 24/12/2015

 

Şubemiz, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Oda Yemeğini İnşaat Mühendisleri Odası`nın 61. kuruluş yıldönümünde, 19 Aralık 2015 tarihinde Anemon Otel`de gerçekleştirdi. Geceye Eskişehir AKP Milletvekili Harun KARACAN, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım KURT, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan GÖNEN, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Emin KAHYA, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Eşref ÜNLÜOĞLU, diğer meslek odalarının yöneticileri  ile yüzlerce davetlinin katıldığı gecede meslekte 40. ve 25. yıllarını dolduran üyelere onur belgesi, rozet ve plaketleri takdim edildi. Gecede konuşan İMO Eskişehir Şube Başkanımız Bülent ERKUL;

 

"Sayın Milletvekilim, ESOGÜ`nün değerli Rektörü, Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerimizin değerli Belediye Başkanları, Üniversitelerimizin sayın Dekan ve Bölüm Başkanları, meslek örgütlerimizin değerli başkan ve temsilcileri, basınımızın güzide mensupları, çok sevgili meslektaşlarım, genç öğrenci arkadaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler ...

Bu akşam Odamızın 61. kuruluş yılını kutlamak, medeniyetin kurucusu ve sürdürücüsü bir mesleğin mensupları olarak birlik ve dayanışmamızı vurgulamak, mesleğinde onur yıllarını yaşayanlarımızın gururunu paylaşmak amacıyla buradayız. Hepinize Yönetim Kurulumuz adına hoşgeldiniz diyorum ..

Ne yazık ki, yaşadığımız süreçte aslında hiç de mutlu olamayacağımız günlerden geçtiğimizin farkındayız. İnşaat Mühendisliği, toplumsal gelişme ve modernleşme süreciyle iç içe geçmiş bir meslek disiplinidir. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada neler olduğunun tanımını ve yorumunu yapmadan mesleğinin değerlendirmesini yapamaz.

Komşularımızla savaşa ramak kalan, sınırlarımızda, kentlerimizde, kasabalarımızda bitmek bilmeyen çatışmaların sürdüğü bir ortamdan, ülkemizin kalbinde bombalarla yurttaşlarımızın, meslektaşlarımızın öldürüldüğü, yaralandığı bir korku bulutunun dolaştığı bir coğrafyadan, mutluluk ve umut çıkarmanın fazla iyimserlik olacağı bilincindeyiz tabi ki. Kadınların öldürülmesinin neredeyse kanıksanmaya başlandığı, iş cinayetlerinin sıradanlaştığı bir toplumsal nevroz yaşamaktayız. Gazetecilerin tutuklandığı bir hukuksuzluk sistemi varlığını hissettirmekte, güvencesiz çalışma, taşeronlaşma ve işsizlik korkusu halkımızın, özellikle de gençlerimizin geleceğe dair tüm umutlarını yok etmektedir. Bu karamsar tablo ekonomik göstergelere de yansımakta, sektörümüz de bu olumsuzluktan payını almaktadır.

Değerli konuklar, sevgili meslektaşlarım, Sektörümüzü ilgilendiren sorunların başında inşaat girdilerinin maliyetlerinin artması, aşırı ve haksız rekabet ve arz talep dengesizliği, denetimsiz ve plansız bir yapılaşma, teknolojiyi ve bilişimi kullanırken bilgiden ve deneyimden uzaklaşma ve daha birçok sorun önümüzde dağ gibi durmakta ve çözüm beklemektedir. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu sorunlara bir parça çözüm bulabilme arayışları içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Mesleki eğitim ve seminerler, kongre ve sempozyumlar yapılmakta, yasal ve meşru haklarımızı sonuna kadar kullanma ve savunma mücadelemiz sizlerden aldığımız güçle devam etmektedir. 9-11 Aralık tarihlerinde Eskişehir ve İstanbul Şubelerimizin ortaklaşa düzenlediği "6. Çelik Yapılar Sempozyumu" ESOGÜ salonunda gerçekleştirilmiş ve onlarca bilim insanımız ve meslektaşımız tarafından birçok bildiri tartışılmıştır. Yeni yapım teknikleri, malzeme seçimleri ve yapısal çelik alanında Avrupa ve Dünya ile entegrasyon konusunda birçok örnek proje sunulmuştur.

Değerli konuklar, yalnız ülkemizde değil kentimizde yaşananlar da biz mühendislerin duyarlı olduğu konuların başında gelir. Sadece caddelerde değil artık ara sokaklarda dahi kendini fazlasıyla hissettiren trafik sorununun çözümü salt bir kuruma bırakılacak boyutları aşmıştır. Çok yönlü ve çok taraflı önlemlerin bir an önce alınmaması durumunda bugünlerin iyi günlerimiz olacağı; konunun uzmanlarınca ifade edilmektedir. Yer altına alınan tren hattı nedeniyle kazanılan alan ne olacağını bilmediğimiz bir beton yığını halinde yarım kalmıştır ne yazık ki. 8 mahallemizde ilan edilen Kentsel Dönüşüm alanlarındaki çalışmaların 6306 sayılı yasadaki belirsizlikler nedeniyle henüz sonuçlanamaması halkımızın mağduriyetine neden olmaktadır. Atatürk stadyumunun yıkımından sonraki düzenlemesi için odamızın öncülüğünde yürütülen çabalarımız olumlu sonuç vermiş ve alan kent meydanı olarak kamuoyuna açıklanmıştır.

Değerli konuklar, İnşaat Mühendisleri Odası kuruluşundan bu yana ilkeleri, dünyaya bakışı ile daima halkının yanında olan, ülkesinin çıkarını koruyan, mesleğinin gelişmesi, meslektaşının yararı doğrultusunda çalışmalar yaparken 26 yıldan bu yana da aralıksız olarak sizlerle böyle güzel gecelerde bir araya gelmeyi gelenek haline getirmiştir. Bu vesileyle, temsilcilik günlerimizden başlayarak bugünlere kadar Odamıza hizmet etmiş başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, yaklaşık bir aydan bu yana gerek sempozyum gerekse mühendislik haftası etkinliklerimizde büyük bir özveri ile çaba gösteren yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, oda çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu akşam 40 ve 25 yıllarını doldurarak onur plaket ve belgelerini alacak tüm meslektaşlarımı huzurlarınızda kutluyor, hepinizin güzel bir gece geçirmeniz dileklerimle saygılar sunuyorum ... Teşekkür ediyor, iyi ki varsınız diyorum ..." dedi.

 

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası