6. ÇELİK YAPILAR SEMPOZYUMU BAŞLADI.

Şubemiz ve İstanbul Şubesince düzenlenen 6. Çelik Yapılar Sempozyumu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde başladı. 3 gün sürecek olan ve yurt içi ve yurt dışından katılan 100 bilim insanının ve sektördeki imalatçı ve projeci bir çok firmanın katıldığı Sempozyumda 41 bildiri sunulacak. Sempozyumun açılış konuşmasında İMO Eskişehir Şube Başkanı Bülent Erkul, İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İMO Genel Başkanı Nevzat Ersan, Kıbrıs İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen birer konuşma yaptılar.

Eklenme Tarihi: 09/12/2015

Şube Başkanımız Bülent ERKUL`un açılış konuşması:    

Sayın Rektör ve Rektör Yardımcılarım, değerli Yönetim Kurulu Başkanım ve üyelerim, katılımları ile bizleri onurlandıran KKTC İMO Başkanım, saygıdeğer İMO Şube Başkanlarım, çok değerli bilim insanları, sevgili meslektaş ve öğrenci arkadaşlarım, basınımızın güzide emekçileri?

         Mensubu olduğumuz inşaat mühendisliği,  bilimsel ve teknik verileri kullanarak her türlü zemin ve şartta yapı inşaa etmeye engel tanımayan bir meslektir. Bizim böyle iddialı cümleler kurmamız için güvendiğimiz yapı malzemelerinin başında çelik gelmektedir. Çelik, doğru seçim ve doğru uygulama ile birleştiğinde en yıkıcı dış etkenlerde bile yapısal formunu uzun süre koruyan, can ve mal kayıplarının azalmasında önemli katkısı olan bir yapı malzemesidir. 20.yüzyılın ortalarında özellikle ABD ve uzak doğu ülkelerinde yüksek yapıların çoğalmasıyla birlikte önemi artan çelik kullanımı ülkemiz yapı sektörüne geç girmekle birlikte son yıllarda biz inşaat mühendislerinin ilgi odağı haline gelmiştir. Çelik, sadece taşıyıcı sistemin içinde doğrudan yer almasıyla değil, betonarme çeliği olarak da  son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucu uğradığı gelişmelerle güvenilir bir yapı elemanı olmuştur.  Özellikle yıkıcı depremlerden sonra yapılan araştırmalar çeliğin betonarmenin içinde ki öneminin sadece sayısal olarak bulunması değil yapım tekniğinin de gelişmesinin gerekliliğini göstermiştir. 

        Yukarıda bahsettiğim bu konularda üniversitelerimizde akademisyenlerce uzun yıllar bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. İnşaat mühendisleri odamız; daha nitelikli ve teknik çalışmalar yapılması, uygulama alanlarının genişletilmesi amacıyla, profesyonel mühendisleri, imalatçıları ve uygulayıcıları da bir araya getirerek 2005 yılından bu yana çelik yapılar sempozyumu düzenlemektedir. 2007 yılında 2.si de şubemiz tarafından yapılan sempozyumun 6.sını bu yıl Eskişehir ve İstanbul Şubelerimiz ortaklaşa olarak gerçekleştirmektedir.

        Değerli konuklar, 61 yıllık gurur dolu geçmişi, ilkeleri, bilimsel ve teknik çalışmaları ile mesleğinin gelişmesi, meslektaşının yararı, ülkesi ve halkının çıkarı doğrultusunda çaba gösteren odamızın bu anlayışı aynı zamanda; ülke ve Dünya`ya bakışının da belirleyicisidir. İnsan hak ve özgürlükleri, demokrasi ve çağdaş bir toplum anlayışı odamızın vazgeçilmez talepleri arasındadır. Bunlardan yoksun bir dünyada bilim yapmanın ve mesleki ilerleme kaydetmenin mümkün olmadığı gibi anlamsız olacağı da açıktır. 15 - 17 ekim tarihlerinde yapılacak bu sempozyum Ankara`da meydana gelen menfur saldırı nedeniyle anlatmaya çalıştığım bu duygularla bugüne ertelenmiştir. 10 Ekim saldırısında yaşamını yitiren vatandaşlarımızı saygı ile anarken bu tür olayların bizlerin insan sevgimizden, demokrasi sevdamızdan, bilim tutkumuzdan ve yurtseverliğimizden asla vazgeçiremeyeceğinin bilinmesini bir kez daha vurguluyoruz.

     Değerli protokol, saygıdeğer katılımcılar.. İki buçuk gün sürecek ve 35 bildirinin sunulacağı ve 8 çağrılı konuşmacının çok değerli birikimlerini bizlerle paylaşacağı sempozyumumuzun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok çok teşekkür eder, yurt dışından ve yurt içinden gelerek bizleri onurlandıran siz saygıdeğer konuklarımıza bir kez daha hoşgeldiniz diyor saygılar sunuyorum?

Bülent ERKUL

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANITMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası