2014-2015 YILI ROZET TAKMA TÖRENİ

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi?nin İnşaat Mühendisliği Bölümü 2014-2015 yılı mezunlarına Şubemizin düzenlediği ?Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni? 4 Haziran 2015 Perşembe günü Salon Lidya Park?ta gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 05/06/2015

 

Şubemiz Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi`nin İnşaat Mühendisliği Bölümü 2014-2015 yılı mezunlarına Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni düzenledi. Açılış konuşmasını İMO Eskişehir Şube Başkanımız Bülent ERKUL`un yaptığı törene, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü, Çifteler Belediye Başkanı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanları ve öğretim üyeleri ile diğer meslek odalarının yöneticileri katıldı.

Törende İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan 200 öğrenciye Mühendislik yemini ettirilerek, öğrencilere rozet ve baret hediye edildi.

 

ŞUBE BAŞKANIMIZ BÜLENT ERKUL`UN AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Rektörüm, üniversitelerimizin değerli öğretim üyeleri, meslek örgütlerimizin değerli başkan ve temsilcileri, sevgili konuklar ve? düne kadar sevgili öğrenciler diye hitap ettiğim genç meslektaşlarım, 20 yılı aşkın bir süredir aralıksız olarak düzenlediğimiz "Rozet Takma ve Baret Giyme" törenimize hoş geldiniz diyor Şube Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ülkemizin iyi mühendis yetiştiren iki üniversitesinden mezun olarak, bugün sayısı 105.000`i aşan inşaat mühendislerinin arasına katıldınız.

Sevgili meslektaşlarım,

Bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak, yeniliklerin en fazla yaşandığı, dolayısıyla bilginin de hızlı eskidiği alanlardan biri de bizim mesleğimizdir. Günümüzde; ekoloji, çevre sorunları, sürdürebilirlik gibi pek çok kavram mesleğimizin çalışma alanına girmektedir artık. Dünyada bu değişimler yaşanırken bizler de bu gelişmeleri yakalamak zorundayız.

Ülkemizdeki birçok inşaat mühendisliği bölümünden mezun olanlar aynı unvanı taşımakla birlikte, sadece politik kaygılarla gereğinden fazla açılan fakülteler ve eğitim kalitesindeki farklılıklar nedeniyle her mühendis iş yaşamına aynı noktadan başlamayacaktır. Ayrıca teknoloji fakültelerinden mezun olanlara mühendis unvanı, teknik öğretmenlere birkaç fark dersiyle mühendislik yetkisi verilmesi hepimiz için iş yaşamında sorun olacaktır. Çalışma yaşamı belki beklentilerinizi karşılamayacak veya hayal kırıklıkları yaşayacaksınız. Ama tüm bu zorluklara karşın, hepinizin iyi birer insan olduğunuzdan şüphemiz yok,  iyi bir mühendis de olursanız mesleğimiz sizin için daha keyifli bir hale gelecektir.

Sevgili meslektaşlarım, can ve mal güvenliğine yönelik olarak çalışma yapan bir meslek grubunun insanları olarak,

·         Toplum ve ülkemize karşı

·         Birey olarak kendimize ve ailemize karşı

·         İçinde yaşadığımız doğa ve çevreye karşı

·         Mesleğe ve meslektaşlarımıza, iş yaptığımız kişilere karşı

·         Bağlı bulunduğumuz odamıza (örgütümüze) karşı sorumluluklarımız var.

Bu sorumlulukların ışığında;  bilim ve teknolojiden yana ve değişimlere açık, akılcı, önyargısız ve tarafsız olursanız, hele hele bunlarla yüreğinizdeki insan sevgisi ve yurtseverliğinizi birleştirir ve içinden çıkıp geldiğiniz halkınıza bir vefa borcunuz olduğunun bilincinde davranırsanız gerçek mühendis unvanını hak etmiş olursunuz. 

İnşaat Mühendisleri Odası; bilim, demokrasi, insanlığın evrensel değerleri ve etik kurallar esas alarak örgütlenen bir meslek kuruluşudur. Önceliğimiz;  insan yaşamı, toplum yararı, meslektaşlarımızın ve mesleğimizin gelişmesi için çaba göstermektir. Bilgilerinizi yenilemede, haksız rekabeti önlemede ve meslekte karşılaştığınız sorunların çözümünde İnşaat Mühendisleri Odası size daima güç katacaktır.

Sevgili genç meslektaşlarım,

Mühendisler insanların mutluluğu ve refahı için çalışırlar. Ancak; mesleğimizi yaparken kendi dünyamızın dışında bir yaşamın, bir çevrenin olduğunu unutmadan, kültür, sanat, spor gibi kavramların da var olduğunu fark ederek yaşamalıyız.

O zaman işte, bizler yani; başta sizleri yetiştiren aileleriniz, eğitiminizi veren hocalarınız ve deneyimleriyle daima yanınızda olacak biz meslektaş abi ve ablalarınız sizlerle gurur duyar ve geleceğe daha güvenle bakarken meslek örgütünüz İnşaat Mühendisleri Odanız da her zaman yanınızda olur.

 

Genç meslektaşlarım? İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak, mesleğimize ve aramıza hoş geldiniz diyor yolunuzun açık, alnınızın tertemiz, beyninizin özgür, yüreğinizin sevgi dolu olmasını diliyorum?TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası