İMO`NUN 60.YIL KUTLAMASI

Odanın 60. Kuruluş yıldönümü yemeği ve meslekte 60. 40. ve 25. yıllarını dolduran üyelerin plaket töreni 19 Aralık 2014 tarihinde Rixos Otel?de gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 20/12/2014

İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası`nın 60. kuruluş yıldönümünde her yıl geleneksel olarak düzenlediği Oda Yemeğini 19 Aralık 2014 tarihinde Rixos Otel`de gerçekleştirdi. Geceye Vali Yardımcısı, Tepebaşı Belediye Başkanı, Odunpazarı Belediye Başkanı, Çifteler Belediye Başkanı, Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Mühendislik Fakültesi Dekanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı, diğer meslek odalarının yöneticileri  ile yüzlerce davetlinin katıldığı gecede meslekte 60. 40. ve 25. yıllarını dolduran üyelere onur belgesi, rozet ve plaketleri takdim edildi. Gecede konuşan İMO Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ERKUL

     "SAYIN MİLLETVEKİLİM, SAYIN VALİM, SAYIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIM, ÇOK DEĞERLİ REKTÖRÜM, ODUNPAZARI VE TEPEBAŞI BELEDİYELERİMİZİN KIYMETLİ BAŞKANLARI, DEĞERLİ DEKAN VE HOCALARIM, TMMOB`NE BAĞLI MESLEK ODALARI BAŞKANLARIM, İKK SEKRETERİM VE AKADEMİK ODALARIN SAYIN BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ, SAYIN PROTOKOL, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, ÇOK SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM VE DEĞERLİ EŞLERİ, HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER?

              60 YILLIK DENEYİMLERİN SÜZGECİNDEN GEÇEREK BUGÜN ÜLKEMİZDE VE KENTİMİZDE SAYGIN BİR KONUMDA, HALKININ GÜVENİNİ KAZANMIŞ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODAMIZIN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADIĞIMIZ GELENEKSEL  YEMEĞİMİZE HOŞ GELDİNİZ, ŞEREF VERDİNİZ..

        BU SENE ÖZEL BİR SENE ÇOK SEVGİLİ KONUKLAR, 60 NCI YILIMIZIN YANI SIRA, KENTİMİZ DE 1970 YILINDA SOKAK ARASINDA Kİ BİR BİNANIN GİRİŞ KATINDA ÖĞRENİME BAŞLAYAN ESKİŞEHİR DEVLET MÜHENDİSLİK MİMARLIK AKADEMİSİNİN İLK MEZUNLARINI VERDİĞİ 1974 YILININ ÜZERİNDEN  TAM KIRK YIL GEÇTİ..

     ODAMIZIN 60 YILININ 40 YILINI BİRLİKTE GEÇİRDİ O ZAMANIN GENÇ ERKEKLERİ, GENÇ KADINLARI. ONLARI DA ONURLANDIRACAĞIZ BU SENE BU ÖZEL GECEDE.

  GERÇEKTEN BU GECE ÖZEL,  UZUN UZADIYA ÜLKE VE KENT SORUNLARINDAN SÖZ ETMEK İSTEMİYORUM SİZLERE BU GECE..

            AMA BAZI KONULARA DA DEĞİNMEDEN GEÇMEMEK GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. YADSINAMAYACAK BİR GERÇEKLE KARŞI KARŞIYAYIZ? BU GÜN KİMLİĞİMİZ OLAN MESLEĞİMİZİN ONUR GECESİNİ YAŞAYABİLİYORSAK, BUNU BORÇLU OLDUĞUMUZ CUMHURİYETİMİZE VE ONUN OLMAZSA OLMAZ ÖZELLİKLERİNİ, YANİ HUKUKUNU, LAİKLİĞİNİ, SOSYAL ADALET ANLAYIŞINI BİLİNÇLİ VE PLANLI BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRME ARZUSU,  EN ÖNEMLİSİ DE CUMHURİYETİ DİĞER YÖNETİM BİÇİMLERİNDEN AYIRAN HALK İRADESİNİN YERİNE KENDİ İRADESİNİ KOYMA GİRİŞİMLERİ VAR NE YAZIK Kİ..

"BEN İSTİYORUM? YAP" 

"BEN SÖYLÜYORUM? DİNLE"

"BEN SEÇİYORUM.. SEN DE SEÇ" 

      KISACA BEN NE İSTİYORSAM SEN DE ONU YAP..  DAYATMALARI? AKSİ TAKDİRDE, SEN STATÜKOCUSUN, SEN OYUN BOZANSIN, SEN KARESİN, DİKDÖRTGENSİN... DİK KENARLARI OLMAYANSIN? 

           BİZ SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ OLAMAYIZ KUSURA BAKMAYIN? BİZİM BU VATANIN KURTULUŞUNDA, BU VATANIN KURULUŞUNDA KESKİNLEŞMİŞ KÖŞELERİMİZ VAR, BİZİM BU ÜLKENİN YAPILAŞMASINDA DİMDİK DURMUŞLUĞUMUZ VAR. 

      BİZİM İNSANIMIZIN  İNANCINA, İBADETİNE SÖZÜMÜZ YOK, BİZİM BAŞKA ÜLKENİN REJİMİNDE,   BİZİM BU HALKIN BİR KURUŞUNDA GÖZÜMÜZ YOK.    

      BİZ MÜHENDİSLER, MİMARLAR BUYURUCU OTORİTEYE, DAYATMACI TALEPLERE BOYUN EĞMEYİZ BUNDAN ÖNCE EĞMEDİĞİMİZ GİBİ İSTER ÜLKE DE, İSTER KENTTE..  ŞİMDİ YAPILMAK İSTENEN DE O.. ÜYESİ İLE ODASI ARASINDA Kİ İLİŞKİNİN SADECE PARASAL OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER, 2 YILDIR DENETİM YASAĞI GETİRDİKLERİNİ ZANNETTİLER ODALARA VE EKONOMİK KISKAÇ İÇERİSİNE ALMAK İSTEDİLER. FAKAT BAKTILAR Kİ MÜHENDİS, MİMAR ODALARI HALA AYAKTA, ÜYELERİYLE BİRLİKTE HALKININ, ÜLKESİNİN VE KENTİNİN ÇIKARININ YANIN DA, PARKINI, EVİNİ KORUYANIN, ZEYTİNİNİ, DERESİNİ KOLLAYANIN YAKININDA.

      HAL BÖYLE OLUNCA,  BU SEFER YASASINI DEĞİŞTİRME, KAMUSALLIKTAN ÇIKARMA, KÜÇÜLTÜP, PARÇALAMA ÇABALARINA GİRDİLER.  DAHA ÖNCE DE DENEDİKLERİ BU GİRİŞİMDE YİNE BAŞARILI OLAMAYACAKLAR, BUNU BÖYLE BİLSİNLER. DÜN ANKARA GÜVEN PARKTA YAPTIKLARI GİBİ MÜHENDİSLERİ, MİMARLARI GAZLAYIP, COPLAYACAKLARSA İNANIN BU ÖRGÜT 60 YILDAN BU YANA BU TÜR OLAYLARA ŞERBETLİDİR. BU YOLLA BİZLERİ YILDIRAMAYACAKLAR.  DESTEKLERİNİZ İLE BU SALDIRILAR  PÜSKÜRTÜLECEKTİR.

         DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

     SORUNLARIMIZ ÇOK FAZLA. EMİN OLUN EN AZ SİZLER KADAR FARKINDAYIZ SORUNLARIMIZIN. AMA SİZLER OLMADAN, SİZLER OMUZ VERMEDEN ÇÖZEMEYİZ BU SORUNLARI. ÇÖZÜM YOLU VE ÖNERİLERİ SİZLERDEN VE BERABER OLUP BİRLİKTE HAREKET ETMEKTEN GEÇİYOR. GÜN BİRLİKTE OLUP SAHİPLENME GÜNÜDÜR.  

       ÖNCELİĞİMİZE MÜHENDİSLİĞİN BİLİMSEL YANI KADAR ÖNEMLİ OLAN AHLAKİ YÖNÜNÜ DE ALMAKLA BAŞLAMALIYIZ. İNANIN HER ŞEY BU "YENİ DÜNYA DÜZENİ"NİN DAYATTIĞI GİBİ MADDİ DEĞİL. BİRAZ ETİK, BİRAZ SAYGI ÇOK ŞEYİN ÇÖZÜMLEYİCİSİ OLACAKTIR.

       DEĞERLİ KONUKLAR, SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM?

      KONUŞULACAK VE ANLATILACAK O KADAR ÇOK ŞEY VAR Kİ MESLEK, ÜLKE VE KENT ADINA. DAHA İNANIN SAATLERCE KONUŞSAK BİTİREBİLECEĞİMİZ GİBİ DEĞİL. AMA BİLİYORUM Kİ BU GECE BİRAZ DA KAFAMIZDAKİ BU SORUNLARDAN UZAKLAŞMAK BİRAZ EĞLENMEK VE BİR ARADA OLABİLMEK AMACIYLA TOPLANDIK TAM 26 SENEDİR OLDUĞU GİBİ? 

     O NEDENLE DAHA FAZLA VAKTİNİZİ ALMADAN SİZLERİ MESLEKTAŞLARIMIZIN ONUR DAKİKALARI VE ARKASINDAN EĞLENCELİ BİR PROGRAM AKIŞIYLA BAŞ BAŞA BIRAKMAK İSTİYOR, SİZLERE  İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ESKİŞEHİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU VE PERSONELİ ADINA BİR KEZ DAHA HOŞ GELDİNİZ DİYOR, SAYGILAR SUNUYORUM." dedi.

Gecede ayrıca Eskişehir Şube eski Başkanları Erman GÖLET ve Fercan YAVUZ`a yapmış oldukları hizmetlerden ötürü teşekkür plaketleri takdim edildi.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası