9.DÖNEM 1.DANIŞMA KURULU TOPLANTISI

Eklenme Tarihi: 30/04/2014

Şubemizin 9. Dönem Danışma Kurulu 1. toplantısı 8 Nisan 2014 tarihinde şube binamızda gerçekleştirildi. 

1-Açılış

2-Divan Kurulunun oluşturulması

3-Danışma Kurulu Yönetmeliği özet geçişi ve Çalışma komisyonlarının oluşturulması

4-Dilekler

5-Kapanış gündemiyle gerçekleştirilen toplantıya yoğun katılım sağlandı.

 

Toplantıda Şube Başkanımız Bülent ERKUL`un açılış konuşmasının ardından Divan Kurulu`na;

  • Divan Başkanı Erman GÖLET,
  • Başkan Yardımcısı Ali MERTLER,
  • Yazman Evrim AYDIN,
  • Yazman Ezgi ERSAN olarak oybirliği ile seçildi. 

Gündemin diğer bir maddesi olan Çalışma Komisyonlarının belirlenmesinin ardından toplantı dilekler ve kapanış bölümüyle son buldu. 

 

Şube Başkanı Bülent ERKUL`un açılış konuşması:

 

Değerli Meslektaşlarım,

9. dönem 1. Danışma kurulu toplantısına hoş geldiniz?

15-16 Şubat tarihlerinde yapılan 8. Olağan Genel Kurulumuz sonucunda üyelerimizin bize gösterdikleri güvenle 2 yıllık bir süre için görev aldık. Bizlere göstermiş olduğunuz bu güven ve destek için yönetim kurulu arkadaşlarım adına tüm üyelerimize teşekkür ederim. Bizden önce görev yapan yönetim kurullarının şubemize katkılarının farkındayız. Bu katkıların üzerine yenilerini koyarak meslektaşlarımıza en iyi hizmeti sunarken, devir aldığımız sorumluluğunda farkında olacağız. Şundan emin olun ki bu yönetim hiçbir zaman kendilerine güvenenleri mahcup etmeyecektir.

Değerli Meslektaşlarım,

1.Danışma Kurulu toplantımızın tarihini özellikle böyle bir güne aldık ki, önümüzde oluşan konjonktürü görelim ve sizlerle birlikte değerlendirilmesini yaparak görev süremizdeki yol haritamızı belirleyelim istedik. 

Değerli Meslektaşlarım,

"Ülkemiz çok kritik bir dönemden geçiyor". Bu söz birçok kişi tarafından her ortamda birçok kez söylenmesine rağmen ne yazık ki "geçme" eylemi bir türlü bitmiyor ve kalıcı olmaya devam ediyor. Neler kalıcı oluyor ? Toplumu "bizden olanlar, olmayanlar" diye bölmek kalıcı oluyor. Hukuku ve Adalet sistemini kendine göre dizayn etmek kalıcı oluyor. Polisin, bir araya gelen her 5 kişiye su ve gazla saldırıya geçmesi kalıcı oluyor. Cumhuriyet kazanımlarına saldırmak, yok etmek, bilimsel, çağdaş, insani değerlerin yerine teokrasi özlemlerini koymak kalıcı oluyor. Rüşvet, yolsuzluk, iltimas doğal karşılanırken, çevreyi, toplumsal hak ve özgürlükleri savunmak olağanüstü şaşırtıcı oluyor. Ayakkabı kutularından çıkan dolar ve euro`lar la hayır kurumlarına yardım etmek alkış alıyor, meslek odalarının kamu yararını koruması bürokratik engel sayılıp bir gecede susturulmaya çalışılması sıradan bir olay dahi olmuyor.

Değerli Meslektaşlarım,

30 Mart yerel seçimleri kentimizdeki yönetim anlayışını değiştirecek bir farklılık yaratmadı. Anlaşılan o ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde de hemen hemen aynı kent paydaşlarıyla birlikte olacağız. Yerel yönetimler Odamızın çok iç içe olduğu ortak çalışma aktörüdür.  Mesleki çalışma alanlarımızın büyük bir bölümü Belediyeler ve orada çalışanlarla yakından bağlantılıdır, bu nedenle önemlidir Belediyelerin kimler tarafında ve hangi zihniyetle yönetildiği.  TMMOB ve İMO kuruluş amaçları içerisinde bulunan kamu yararını koruma ve yaşadığı kentleri savunma anlayışıyla da yerel yönetimleri önemser ve halkın çıkarları doğrultusunda  da çalışmalarını talep eder ve bu nedenle de önemlidir belediyelerin kimler tarafından yönetildiği.

    Günlük beklenti ve çıkar içerisinde olmayan   İMO ne yazık ki geçmişte işaret ettiği yanlışlıkların bugün doğru çıkmasının üzüntüsünü yaşamaktadır bu kentte. O kadar çok söyleyeceğimiz şey var ki bu kente dair, bu ülkeye dair. Toki konutlarından, trafiğe, stadyumdan, kentsel dönüşüme, imara açılan veya açılmayan alanlardan, inşaat sektörünün yaşadıklarına dair. Bu dönemde danışma kurullarımızı daha çok ve sık yaparak sizlerin bunlar ve bundan sonra gündemimize düşecek diğer sorunlara ilişkin görüş, düşünce ve önerilerinizi tartışacağız. Bu gün sektörümüzün içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan, genç meslektaşlarımızın sorunlarına, eğitimdeki eşitsizlikten tutun kamudaki kadrolaşmaya kadar birçok konuyu bu salonda, gerektiğinde de sokaklarda dile getireceğiz. Unuttuğumuzu sanmayın.

Hükümetin yaptıkları ve yapmadıkları ile birlikte yaşamaktayız bu kentte, tek muhatabımız elbette yerel yönetimler değildir sadece. Örgütümüzü bir şube müdürlüğüne indirgemek amacında ki iktidar bir baskı unsuru olarak odalarımızın mali kaynaklarını kısıtlamak gibi çok dürüst olmayan bir kavganın içerisine girmiştir gezi parkı direnişinin en büyük mücadelecisi TMMOB ve bağlı odalarla.

 Ama Eskişehir özelinde gururla söylüyorum ki buna muvaffak olamamıştır. Meslektaşlarımız odalarına sahip çıkmış ve oynanan oyunu bozmuşlardır.

Değerli Meslektaşlarım,

Yönetime seçilip görev bölümü yaptığımız günden bu yana gerçekleştirdiğimiz işlerin tanıtımını bir sonraki danışma kuruluna bırakarak bugün önümüzdeki sürede yol göstericimiz olacağına inandığımız çalışma komisyonlarını oluşturacağız. Çok önemsediğimiz çalışma komisyonlarının sayısını bu dönem azaltıp, bir kısmını birleştirerek nicelden nitele doğru bir çalışma anlayışını yeğledik. Amacımız daha çok arkadaşımızı komisyonlara alarak kurullarımıza destek aramak ve yapılacak sempozyum ve seminerlere katkı sağlamaktır. Bu ilk danışma kurulu toplantımızda Divan Heyetini oluşturacağız. Ve aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza danışma kurulunun ilkeleri ve çalışma koşullarını anlatan ufak bir slayt gösterimimizden sonra çalışma komisyonlarında görev almak isteyen arkadaşlarımızı belirleyeceğiz gündem gereği.

Değeli meslektaşlarım,

Bu hafta sonu, yani 11 ? 12 ? 13 Nisan tarihlerinde İMO Genel Merkez Genel Kurulu Ankara da yapılacak. Genel kurul delegasyonumuz bu toplantıya katılarak sizler adına demokratik haklarını kullanacaklardır. Genel merkeze iletilmesini istediğiniz hususlarda, ayrıca az önce çok az bir kısmından bahsedebildiğimiz kent ve ülke sorunlarına ilişkin, gündemimizin sonunda söz alabilir ve dileklerde bulunabilirsiniz. Ben bugünden itibaren gerçek çalışma dönemimizin başladığını, yapmak istediklerimizi hayata geçirebilmenin çabası ve özverili çalışmalarda bulunacağımız inancıyla katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası