Başsağlığı ve Geçmiş Olsun

İMO Ankara Şubesinin, Ankara'daki sağanak yağış sırasında bir şantiyede hayatını kaybeden inşaat mühendisliği öğrencisi ve yaralanan biri inşaat mühendisliği, diğeri mimarlık öğrencisi 2 meslektaş adayımız hakkında yaptığı açıklama. 16.08.2022.

Eklenme Tarihi: 16/08/2022

Dün yaşanan fırtına ve sağanak yağış esnasında Yenimahalle’de projelendirilmesinden yapımına kadar içerisinde birçok tartıştırma da barındıran Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara Şantiyesinde bir inşaat mühendisliği öğrencisi yaşamını yitirdi, biri inşaat mühendisliği diğeri mimarlık öğrencisi 2 meslektaş adayımız ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Hayatını kaybeden Taha Öztürk Hacettepe Üniversite 3. sınıf öğrencisiydi.

Yapılan uyarılar hiçe sayılarak çalışmaya devam edilmesi sonucu yaşanan bu üzücü olay kaza olarak nitelendirilemez. Valilik, AFAD ve ABB tarafından günlerdir Ankara’da olağanüstü hava olaylarının yaşanacağı konusunda yapılan uyarılar, daha da ötesinde fırtına öncesi Ankara semalarını kaplayan kara bulutlar göz ardı edilmiştir.

Olay yerinden aldığımız bilgilere göre bu koşullara rağmen, rüzgâr yüküne ağır şekilde maruz kalacak olan bir önceki beton dökümünde sökülen perde kolon kalıpları sahada serbest halde bırakılmış ve sahada olan meslektaşlarımızın üzerine devrilerek iki stajyerin yaralanmasına, bir meslektaşımızın ölümüne sebep olmuştur. Olay anında anemometreden alınan rüzgâr değerlerine bağlı olarak kule vinç dahi çalışmazken imalatın durdurulmaması ve sahada çalışanların olması yaşanan cinayetin birincil sebepleri arasındadır. Ankara’nın göbeğinde ve Millet Bahçesinin karşısında böylesine devasa bir şantiyede yaşanılan bu vurdumduymazlık memleketin diğer noktalarında neler yaşanabileceğini de ayrıca düşündürmektedir.

Yaşanılan iş cinayetinin basına yansımasıyla birlikte olay yerinde inceleme yapmak isteyen Odamız bilirkişileri, Ankara Büyükşehir ve İlçe Belediyesi yetkilileri sahaya alınmamıştır. Ülkemizde alıştığımız üzere yaşanan olaylardan sonra önlemlerin alınması sadece gerçeklerin üzerinin örtülmesi amacı taşımaktadır.

Hayatını kaybeden Taha Öztürk’ün yakınlarına başsağlığı, yaralı arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. An itibarıyla olayın gerçekleştiği alana giriş izniverilmediği için detaylı incelemeleri ve teknik raporu daha sonra paylaşacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

İMO Ankara Şubesi
Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası