İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

37

ESKİŞEHİR KUZEY ÇEVREYOLU VE ULAŞIM ANA PLANI BANLİYÖ HATTI YAPILSIN!

    Yayına Giriş Tarihi: 28.08.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.08.2020 14:17:02  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.08.2020 14:12:40

İlimizde 28.08.2020 tarihinde yaşanan servis kazası hakkında Şube Yönetim Kurulumuzun yaptığı basın açıklaması

Basına ve kamuoyuna;

Organize Sanayi Bölgesi`ne işçileri taşıyan servisin devrilmesi sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan hemşerilerimizin olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar dileriz.

Eskişehir`in 1/25.000 planlarında önerilen Kuzey ve Güney Çevre Yollarının projeleri hazır olduğu halde, çevre yolu çalışmaları yerine şehir içinden geçen mevcut çevre yolunda yapılan yenileme çalışmaları özellikle şehir içinden büyük maliyetlerle yapılan karayolu alt ve üst geçitleri nedeniyle araç hızlarının arttığını, imar planımızda mevcut olan yol bağlantılarını ve geçişlerde trafik akışlarını olumsuz yönde etkilediğini İnşaat Mühendisleri Odası olarak düzenlemiş olduğumuz Çalıştay ve Panellerde geçtiğimiz yıllarda dile getirmiştik.

Acilen Kuzey ve Güney doğrultuda hizmet verecek Çevre yollarının açılıp, mevcut yolun kentiçi transit yol olarak kullanımının sağlanması ve gerekli bağlantıların yapılması gerektiğini yineliyoruz. Fakat yeni çevre yollarının ötesi imara açılmamalıdır. Çünkü çevre yolları iki imar adası arasında kaldıkça her zaman çevre yolu statüsünden çıkmaktadır.

Eskişehir günlük yolculuklarının %15`ini servis taşımacılığı oluşturmaktadır. İş yerleri ve okullar için kullanılan bu ulaşım yöntemi, hem kent merkezini hem de çevreyolunu, trafik zirve saatlerinde çok sayıda araç ile işgal etmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi`nin kentteki ulaşım sistemine yeni ve kalıcı çözümler getirmek amacıyla hazırladığı Eskişehir Ulaşım Ana Planı`nda, Öneri hat Bozüyük-Hasanbey Lojistik Merkez arasındaki mevcut konvansiyonel hatta hizmet vermesi planlanan ve Hasanbey Lojistik Merkez`den de Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi`ne yeni döşenecek İltisak hattı üzerinde hizmet vermesi planlanan Banliyö hattıdır. Bu hattın Bozüyük, Satılmışoğlu, Boyacıoğlu, Sazova, Eskişehir Tren Garı, Şeker Fabrikası, Hasanbey Lojistik Merkez ve Organize Sanayi Bölgesi`nden oluşan toplam sekiz adet durağı olması planlanmıştır. Bu banliyö hattının en kısa sürede yapılması gerekmektedir. TCDD banliyö hattı yapımı ile yüksek kapasiteli bir ulaşım aksı elde edilecek ve özellikle OSB ve Bozüyük ulaşımları banliyö ile sağlanacaktır. Banliyö hattı ile kent merkezine bağlantılar tramvay ve otobüs ile bağlanmalıdır.

Ulaştırma sistemi, ekonomik, toplumsal ve kültürel etkinliklerin kilit niteliğindeki bileşenidir. Bir ülkenin, bölgenin ya da kentin kalkınması ancak akılcı bir politika ile yönlendirilen sağlıklı bir ulaştırma sistemi desteğinde gerçekleşebilir. Yapılan çalışmalar, sağlıklı gelişme için gerçek anlamda, yöneticilerin özümseyerek kararlılıkla uyguladıkları, planlı bir çaba ile bilinçlenmiş, planın gerekliliğini özümsemiş bir toplum ile kentlerin insanlar için olduğu gerçeğinden yola çıkılmasıyla anlam ve değer kazanabilecektir.

Biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak geleceğe endişeyle değil, güvenle bakmak istiyor ve bu isteğimizin her zaman arkasında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Çünkü toplumsal duyarlılığımız, yaşamın kutsallığına olan inancımız, bilimsel ve mesleki gerçeklikler bunu gerektiriyor. Çözümün yolu, bilime, bilgiye, mühendisliğe, akla ve insana önem veren uygulamalardır. Eskişehir`imiz için çalışmaya her zaman hazırız!

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

ESKİŞEHİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 

 


Okunma Sayısı: 152

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.