TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ BASIN AÇIKLAMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 TEMMUZ 2020, SALI   

20

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 14.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 14.04.2020 12:22:07  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 14.04.2020 12:21:52

Korona virüs (COVID-19) salgınının şantiyeler üzerindeki etkisi ve Şubemizin bu konudaki talepleri ile ilgili Şube Yönetim Kurulu`muz basın açıklaması gerçekleştirmiştir.

Korona virüs (COVID-19) salgınının tüm Dünyayı etkisi altına alması ve ülkemizde de vakaların tespit edilmesiyle birlikte önlemler alınmaya başlasa da virüs hızla yayılmaya devam etmektedir. İnşaat sektörü ve meslektaşlarımız da bu olumsuz durumdan fazlasıyla etkilenmiş durumdadır. İlan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağı da durumun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

 

Çalışmaya devam eden ve açık durumdaki şantiyelerde çalışanlar salgın tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Eskişehir`de değişik ölçekte onlarca şantiye ve küçük çaplı konut inşaatları bulunmaktadır. Şantiyelerde mühendisler ve işçiler dışında malzeme tedarikçilerinden kargoculara, yapı denetim görevlilerinden işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarına kadar sabit personel dışında çok sayıda insan gün içinde şantiyenin tamamlayıcısı olmaktadır.

Salgınla mücadele kapsamında başlatılan bazı önlemler şantiyelerde de uygulamaya başlanmıştır. Ancak alınan önlemlerdeki ve bunların denetimindeki yetersizlikler ortadadır.

 

Şantiyeler doğa şartlarına açık ortamlardır; çalışanlar yağmur, toz-toprak, soğuk ya da sıcağa doğrudan maruz kalmaktadır. Bu doğal ortam hijyen sağlanması açısından olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Ortak yemekhane ve yatakhaneler, ortak idari bürolar sosyal mesafeye uyulmasını ve hijyenin sağlanmasını zorlaştıran unsurlar olup böyle bir ortamda salgın hastalıkla mücadele etmek kaçınılmaz olarak zor olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen sebepler şantiyelerin belirli bir süre kapatılmasını zorunlu kılmaktadır.

 Ancak bu konuda herhangi bir adım atılmamış olup şantiyelerin kapatılacağına dair bir beklentinin oluşmasına dahi izin verilmemiştir. Çünkü karar vericiler bir taraftan salgının yayılmasının sosyal izolasyonla en aza ineceğini belirtmekte iken diğer taraftan da şantiyeler de dahil olmak üzere maden ocakları, fabrikalar ve diğer işkollarında üretimin devam etmesi görüşündedir.

Eskişehir özelinde de birçok şantiye ve küçük çaplı konut inşaatı faal durumda olup her şantiye kendi özelinde ve çoğu zaman yetersiz önlemler alarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

Şantiyeler virüs açısından tehlike yaratmaktadır. Binlerce mühendis ve işçi, sağlıksız koşullarda çalışmaktadır. Ne yazık ki şantiyelerin durumu hiçbir şekilde gündeme getirilmemektedir.

 

Pandemi İl Koordinasyon Kurulu hızlı bir şekilde şantiyelerdeki mevcut durumu gündemine almalı ve Coid-19 ile mücadelede aciliyeti olmayan tüm şantiyeleri çalışanların haklarının korunması kaydıyla durdurmalıdır. Durdurulamayan şantiyelerde ise bakanlığın yayınlamış olduğu salgın genelgesine harfiyen uyulmasını katı bir şekilde denetlemesi gerekmektedir.

 

Genelgeye uymayan, çalışma koşullarını salgına göre düzenlemeyen, çalışanlarına virüs salgını ile ilgili anlamsız taahhütler imzalatmaya çalışan firmaların şantiyelerinin durdurulması adına girişimde bulunacağımızı, gereği halinde kamuoyuna bu firmaları ifşa etmekten çekinmeyeceğimizi ve salgın bittikten sonra da bu firmalarla ilgili yasal mücadelemizi sürdüreceğimizi şimdiden bildiririz. Ayrıca meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bu konu dâhil her türlü şantiye problemleriyle ilgili, yetkili mercilerin yanında odamızı da bilgilendirmelerini istediğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.


Okunma Sayısı: 19

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.