TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 EYLÜL 2020, CUMA   

23

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.11.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.11.2019 17:17:11  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.11.2019 17:15:54

TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından ilki 2009 yılında düzenlenen TMMOB Kadın Kurultayı`nın altıncısı `Her Yerde Kadın` temasıyla 16-17 Kasım 2019 tarihlerinde İMO KKM’de gerçekleştirildi.

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB tarafından ilki 2009 yılında düzenlenen TMMOB Kadın Kurultayı`nın altıncısı "Her Yerde Kadın" temasıyla 16-17 Kasım 2019 tarihlerinde İMO KKM`de gerçekleştirildi.

Türkiye`nin farklı illerinden çok sayıda kadın mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla gerçekleştirilen TMMOB Kadın Kurultayı, İnşaat Mühendisi Görkem Aygün`ün müzik dinletisi ile başladı. Kurultayın açılış konuşmalarını TMMOB Kadın Çalışma Grubu adına M. Işık Gürbulak ve TMMOB Yönetim Kurulu adına Ayşegül İbici Oruçkaptan yaptılar.

Kurultayın Divan Kurulu, Sonuç Bildirgesi Komisyonu ve Önergeler Komisyonunun seçiminin ardından sırasıyla TMMOB Kadın Çalışma Grubu, Mardin, İzmir ve Trabzon Kadın Çalışma Grupları adına sunumlar geçekleştirildi.

Kurultayın ilk gününde yapılan basın açıklaması ile kadınların hayatın farklı alanlarında yüz yüze kaldıkları eşitsizlikler ve zorluklar dile getirildi. Basın açıklamasının ardından Kocaeli, Adana, Eskişehir, Bursa ve Malatya Kadın Çalışma Gruplarının sunumları gerçekleştirildi ve önergeler üzerine tartışmalar yapıldı.

Kurultayın ikinci günü Concencus filmi gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından İstanbul, Diyarbakır ve İskenderun Kadın Çalışma Grupları adına sunumlarının geçekleştirilmesiyle sona erdi.

Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından "Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetle Mücadele" konusunda bir sunum yapıldı. Sunumda, kadın  cinayetleri,  kadına yönelik şiddet ve  cinsel saldırı olayları karşısında 6284 sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin etkin bir şekilde  uygulanması gerektiği bir kez daha vurgulandı.  

İş yaşamında hak kayıplarına neden olan, psikolojik sorunlar yaratan mobbing konusunda,  mühendis, mimar ve  şehir plancısı meslektaşlarımıza  TMMOB`a bağlı odalar tarafından eğitimler düzenlenmesi, mobbing mağduru olanlara ise hukuki danışmanlık desteğinin sağlanması gerekliliği belirtildi.  

TMMOB`lu kadınlar olarak, şiddetin olmadığı, ayrımcılığın yapılmadığı, cinsiyete dayalı olmayan, objektif  ve eşit koşulların sağlandığı bir ülkede yaşama isteğimiz  dile getirildi. 

Erkek şiddeti nedeniyle  hayatını kaybeden kadınların anısına, Eskişehir İKK Kadın  Çalışma Grubu olarak konuşmaya başlarken ayakkabılarımızı çıkararak yarattığımız farkındalık, salondaki tüm  TMMOB`lu kadınların da desteği ile  anlamlı bir  eyleme dönüştü.  

TMMOB 6.Kadın Kurultayı, Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından Anıtkabir ziyareti ile sona erdi. 

 Okunma Sayısı: 22

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.