NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 2018-2019 YILI MEZUNİYET VE ROZET TAKMA TÖRENİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 ŞUBAT 2020, CUMARTESİ   

37

2018-2019 YILI MEZUNİYET VE ROZET TAKMA TÖRENİ

    Yayına Giriş Tarihi: 21.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 21.05.2019 15:46:04  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.05.2019 15:33:33

Şubemiz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümleri`nin 2018 – 2019 yılı mezunlarına 20 Mayıs 2019 tarihinde Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni düzenledi.

 

Şubemiz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümleri`nin 2018 – 2019 yılı mezunlarına 20 Mayıs 2019 tarihinde Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni düzenledi.  Açılış Konuşmasını İMO Eskişehir Şube Başkanımız Deniz KILIÇ` ın yaptığı törene Eskişehir Milletvekili Jale Nur SÜLLÜ, Eskişehir Teknik Üniversitesi Dekan Yardımcısı M.İnanç ONUR, ESOGÜ İnsaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mizan DOĞAN, ESTÜ İnsaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa TOMBUL, İnşaat Mühendisleri Odası Sayman Üyesi Bülent ERKUL, İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyesi Fercan YAVUZ, İnşaat Mühendisleri Odası Denetleme Kurulu Üyesi İnci ŞENTUNA, İnşaat Mühendisleri Odası Danışma Kurulu Üyesi Müberra ÇETİNKAYA, TMMOB`ye bağlı Odaların Başkan ve Yöneticileri ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri katıldı.

Törende İnşaat Mühendisliği Bölümlerinden mezun olan yaklaşık 200 öğrenciye mühendislik yemini ettirilerek, rozet ve baret hediye edildi.

Şube Başkanımız Deniz KILIÇ` ın açılış konuşması;

"Eskişehir milletvekilimiz, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Onur Kurulu, Denetleme Kurulu Üyelerimiz, üniversitelerimizin değerli dekan yardımcısı, bölüm başkanları ve öğretim üyeleri, TMMOB`ye bağlı meslek odalarının sayın başkan ve temsilcileri, mezun olacak genç meslektaşlarım, değerli konuklar, basınımızın çok kıymetli temsilcileri, hepinizi İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi yönetim kurulu adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum, törenimize hoş geldiniz.

Çok değerli genç meslektaşlarım;

Teknolojinin hızla gelişmekte olduğu, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde bilginin işlenmesi ve paylaşılması önem kazanmıştır. Bununla beraber gençlerin merakları ve öğrenme becerileri değişmiş, görsel konulara ilgisi artmış, sabrı ve odaklanma süresi ise azalmıştır. Bu nedenle öğrenim programlarının ve yöntemlerinin yenilenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

İnşaat Mühendisliği öğrenim programları, verilen derslerin tür ve içeriği ile bunların sınıfta ve laboratuvarda işleme yöntemlerinin gözden geçirilerek yenilenmesi gerekli hale gelmiştir. Düşünen, sorgulayan, toplumsal ve çevre konularına duyarlı, mesleki yenilikleri takip edip kendi başına öğrenebilen mühendislerin yetişmesi ortak hedefimizdir. Bu bağlamda, öğretim planları yapılırken ilk/orta öğretim programları ve üniversite giriş sınavındaki gelişmeler, mevcut inşaat mühendisliği bölümlerinin durumu, olanakları, öğrenci ve öğretim üyesi sayıları ile toplumun genç mühendislerden beklentileri dikkate alınmalıdır. Başarılı sonuçlara ulaşabilmek için konunun yalnızca inşaat mühendisliği kapsamında değil, aynı zamanda tarihsel, toplumsal ve felsefi bileşenlerinin de dikkate alındığı bir ortamda araştırılması gerek görülmektedir.

Çok değerli genç meslektaşlarım;

Bugünden itibaren yaşamınız da yeni bir dönem başlıyor ve ömrünüz boyunca taşıyacağınız bir kimliğe sahip oluyorsunuz. İnşaat Mühendisliği sizlere başkaları tarafından isteğiniz dışında verilen bir kimlik değil, isteyerek, seçerek sahip olduğunuz, uğrunda emek sarf edip, ter dökerek kazandığınız bir kimliktir. Çalışılıp emek verilerek elde edilen her şey çok değerli ve kıymetli olduğunu çok iyi öğrenmişsinizdir. Bugünlerde Türkiye`nin birçok üniversitesinde sizlerle birlikte bu kimliğe ve unvana sahip olan binlerce genç arkadaşınız mezun olacak. Yarından itibaren bu meslektaşlarınızla büyük bir rekabet içinde olacaksınız.

Bugünden itibaren bir parçası olacağınız inşaat sektörü ne yazık ki tamamen piyasa ekonomisinin acımasız çarkları içerisindedir. Denetimsiz, aşırı rekabetçi, güvencesiz ve güvenliksiz, rantçı bir ortamda ve başıbozuk bir düzensizliktedir. 

Bunun böyle olması siyasi iktidar ve bazı yerel yönetimler tarafından özellikle istenilmekte ve tüm uygulamalar buna göre yapılmakta ve yaptırılmaktadır.

Amacı; sağlam ve güvenli yapı yapmak değil, suçlu bulmak üzerine çıkarılan yasalar;

Amacı; doğayı, çevreyi, tarihi korumak değil, rant peşinde koşanlara alan açan planlamalar;

Bilimden, teknikten ve denetimden kaçırılarak yapılan projeler. Sonuçta çarpık kentleşme, güvenliksiz ve gayri ekonomik yapı, güvencesiz ve düzensiz bir sektör meydana getirmiştir.

Çok sayıda üniversite, çok sayıda bölüm, durdurulmayan kontenjan artışı, açılmayan öğretim elemanı kadroları, laboratuvar ve staj olanaksızlıkları ve daha nice birçok etmen ve sonuçta ucuz iş gücü olmaya zorlanan birçok sayıda mühendis.

Çözüm, her ile, hatta her ilçeye üniversite açmak değil, her mahalleye kreş açmak ve eğitimin çocukluk yıllarında özgürlükçü ve düşünsel olmasını sağlamaktan geçmektedir.

Değerli genç arkadaşlarım;

Bu karamsar tabloyu sizlerin gözlerini korkutmak ve mesleğinizden soğutmak için çizmiyoruz. Tam tersine sizleri mesleğinizi daha iyi öğrenip, deneyim kazanmanızı ve mücadele etmenizi teşvik için yapıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk`ün Nutuk`ta dediği gibi,

"Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir."

Atatürk bu sözleri söylerken, ışığa doğru yürüyen, içi vatan aşkıyla dolu bir gençliği görmesinden doğan bir imanı yaşatmış içinde. Bizlerde, sizde, bu etrafına ışık serpen ve gerçeği arayan bir gençlik görmek istiyor ve de görüyoruz.

Değerli meslektaşlarım; 

Tüm olumsuzluklara rağmen mesleğimiz, hayal eden, planlayan, projelendirip uygulayan ve üreten, ürettiğine dokunan son derece zevkli bir meslektir. Aynı zamanda insanoğlunun yaşamının her aşamasında bulunan, hayatını kolaylaştıran yararlı ve kutsal bir meslektir İnşaat Mühendisliği.

Bugünden itibaren Okulunuzu bitirerek ailelerinizin gurur kaynağı olacaksınız. Çalışma hayatında başarılı olarak ailenize ve topluma yararlı birer mühendis olacak, hem kendinizin hem de ülkenizin geleceğini şekillendirmeye başlayacaksınız. 

Bu aşamada sizi ilk karşılayan, meslek örgütünüz İMO olacaktır. İMO; aynı eğitimi almış, aynı bilimsel ve teknik dili konuşan, sorunlarınızın ve gelecekteki meslek yaşamınızın ortaklaşa ilerleyeceği, arkadaşlarınız ile bir araya geldiğiniz meslek örgütünüzdür.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, başta inşaat mühendisleri olmak üzere, mesleğin sürdürebilirliğinde katkısı olabilecek paydaşları bir araya getirerek, alandaki gelişmelerin, iyi örneklerin ve sorunların tartışıldığı bir ortam oluşturulması ve her yönden başarılı inşaat mühendislerinin yetişmesine katkı sağlamaktadır.

Genç meslektaşlarım; 

İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak, yolunuzun açık, beyninizin özgür, yüreğinizin sevgi dolu olmasını diliyor, mesleğimize ve aramıza hoş geldiniz diyorum."

 

 


Okunma Sayısı: 90

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.