NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ODUNPAZARI SGK MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 EYLÜL 2018, CUMA   

12

ODUNPAZARI SGK MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 06.07.2017   Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 18:57:56  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 18:54:24

TMMOB ve SGK arasında imzalanan asgari ücret protokolün SGK tarafından tek taraflı iptaline ilişkin; 6 Temmuz 2017 tarihinde Odunpazarı SGK önünde basın açıklaması yapıldı

Kamuoyuna Duyurulur

Feshedilen protokol gereği birliğimiz, ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için belirlediği asgari ücreti her yıl Aralık ayında SGK`ya iletmekte ve uygulanmak üzere bazı meslek odaları ile kamuoyuna duyurmaktaydı. Ücret belirlemesinde ağırlık olarak kamu kurumlarında yeni işe başlayan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücreti dikkate alınmaktaydı

Mevcut protokolün esasını oluşturan ‘TMMOB`nin asgari ücret belirlemesi` ve ‘kurumun mühendis, mimar ve şehir plancılarına ödenecek ücretlerin bu asgari seviyesinin altında olmaması için gerekli tedbirleri alması` hükümleri çıkarılarak protokolün içinin boşaltılmaya çalışıldığı görülmüştür. Bu nedenle revize protokol taslağı Birliğimizce kabul edilmemiştir.

Asli görevi çalışanların haklarını ve sosyal güvencelerini korumak üzere ilgili usul ve esasları düzenlemek olan SGK`nın mevzuattaki yetersizliğe sığınarak işbirliğinden kaçınması değil, meslek kuruluşları ile birlikte çalışarak bu eksikliği gidermeye yönelik çalışmalar yapması beklenir.

Belirtmek isteriz ki, kuruluş amacı ‘sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından kişileri güvence altına almak` olan SGK`nın bu kararı kendi tarihine de kara bir leke olarak yer alacaktır. Bu protokolün feshi nedeniyle devlet ciddi bir gelir kaybına uğratılacak ve vergi kaçakçılığı teşvik edilecektir. SGK yetkilileri protokolü feshederek suç  işlemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`na ve Sosyal Güvenlik Kurumu`na sesleniyoruz.; sosyal güvenlik toplumun tüm bireyleri için temel bir haktır. 500.000`i aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının ekmeğe ile oynamayın, geleceklerini karartmayın. Bu yanlış karardan bir an önce geri dönün.

TMMOB, başta yeni mezun üyelerimiz olmak üzere ücretli çalışan tüm üyelerimizin kazanılmış haklarını geri dönülmez biçimde yok edecek ‘tek taraflı fesih` işleminin geri alınması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için mücadele edecektir.


Okunma Sayısı: 65

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır