NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 EYLÜL 2018, CUMA   

36

ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU

    Yayına Giriş Tarihi: 06.07.2017   Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 09:50:47  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 09:17:32

Bilindiği üzere, TMMOB ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile 2012 yılında imzalanan işbirliği protokolü ile üyelerimizin verdikleri profesyonel hizmetin karşılığı olan asgari ücret belirlenerek, her yılın sonunda bu ücretin güncellemesi yapılmaktadır. Bu bağlamda, 2017 yılında mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret brüt aylık 3500.-TL olarak belirlenmiştir. Ancak, üyelerimizin ücretli çalıştıkları sektörlerde kayıt dışı istihdamını önleme amacına hizmet eden ve yıllardır uygulanmakta olan işbirliği protokolü SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Bilindiği üzere, TMMOB ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile 2012 yılında imzalanan işbirliği protokolü ile üyelerimizin verdikleri profesyonel hizmetin karşılığı olan asgari ücret belirlenerek, her yılın sonunda bu ücretin güncellemesi yapılmaktadır. Bu bağlamda, 2017 yılında mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret brüt aylık 3500.-TL olarak belirlenmiştir.

Ancak, üyelerimizin ücretli çalıştıkları sektörlerde kayıt dışı istihdamını önleme amacına hizmet eden ve yıllardır uygulanmakta olan işbirliği protokolü SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Feshe ilişkin kurumun gerekçesi, 4857 Sayılı İş Kanunu`nun 39. maddesi gereğince belirlenen zorunlu asgari ücrete alternatif bir ücret olarak algılandığıdır. TMMOB`un belirlemiş olduğu asgari ücret üzerinden kurum denetim yapmayı bırakmak istemektir. Halbuki protokolün imzalandığı 2012 yılında da 4857 Sayılı Kanunun ilgili hükmü yürürlükteydi.

Protokolün feshi, başta yeni mezun üyelerimiz olmak üzere ücretli çalışan üyelerimizin kazanılmış haklarının geri dönülmez biçimde yok olmasına yol açacaktır.

TMMOB ve bağlı Odalar, Sosyal Güvenlik Kurumu`nun tek taraflı olarak protokol feshine sessiz kalmayarak, tek taraflı fesih işlemlerinin geri alınması için üyelerimizle imza metni kampanyası yapma kararı almıştır.

TMMOB ve bağlı Odalar, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı`nın bu yanlış kararından geri dönmesi için gerekli tüm girişimlerde bulunma kararlılığındadır.

Siz değerli üyelerimize de düşen sorumluluk, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı`nı bu yanlış kararından bir an önce geri dönmeye zorlamak ve mücadelemize omuz vermektir.

Bu tepkinizi aşağıda belirtilen metni imzalayarak, 0(312) 432 48 75 ve spgm@sgk.gov.tr ‘ye iletmeniz konusunu bilgilerinize önemle sunar, duyarlılığınız için teşekkürlerimizi iletiriz. Saygılarımızla.

 

İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi

Yönetim Kurulu 


 

Dosyalar

DİLEKÇE METNİ (14 KB) (06.07.2017 09:18:41)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 496

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır