NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 2016-2017 YILI ROZET TAKMA TÖRENİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2018, PAZAR   

8

2016-2017 YILI ROZET TAKMA TÖRENİ

    Yayına Giriş Tarihi: 26.05.2017   Güncellenme Zamanı: 30.05.2017 16:18:03  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.05.2017 16:06:10

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin İnşaat Mühendisliği Bölümü 2016-2017 yılı mezunlarına Şubemizin düzenlediği “Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni” 26 Mayıs 2017 Cuma günü Salon Lidya Park’ta gerçekleştirildi.

Şubemiz, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi`nin İnşaat Mühendisliği Bölümü 2016-2017 yılı mezunlarına Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni düzenledi. Açılış konuşmasını İMO Eskişehir Şube Başkanımız Bülent ERKUL`un yaptığı törende İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan 220 öğrenciye Mühendislik yemini ettirilerek, öğrencilere rozet ve baret hediye edildi.

 

  ŞUBE BAŞKANIMIZ BÜLENT ERKUL`UN AÇILIŞ KONUŞMASI

Çok değerli genç meslektaşlarım. Bugünden itibaren yaşamınız da yeni bir dönem başlıyor ve ömrünüz boyunca taşıyacağınız bir kimliğe sahip oluyorsunuz. "İnşaat Mühendisliği"... Size başkaları tarafından isteğiniz dışında verilen bir kimlik değil, isteyerek, seçerek sahip olduğunuz, uğrunda emek sarf edip, ter dökerek kazandığınız bir kimlik. Genç olmanıza rağmen şunu çok iyi öğrenmişsinizdir; çalışılıp emek verilerek elde edilen her şey çok değerlidir ve kıymeti bilinmelidir. Ve gerçekten bu üretici, yararlı, zevkli ve kutsal mesleğin kıymetini bilin. Değer verin ve mesleğinizi çok sevin.  

Bugünlerde sizlerle birlikte bu kimliğe ve unvana sahip olan binlerce genç arkadaşınız daha var Türkiye`nin birçok üniversitesin de. Yarından itibaren bu meslektaşlarınızla doğru olmayan bir rekabet içinde olacaksınız. 

Neden doğru olmayan diyorum. Çünkü bilgiyi, eğitimi, hukuku ve adil bölüşümü yok sayan bir sistemin ürünü olan bir sektörün içinde olacaksınız. 

Evet, bugünden itibaren bir parçası olacağınız inşaat sektörü ne yazık ki tamamen piyasa ekonomisinin acımasız çarkları içerisin de denetimsiz, aşırı rekabetçi, güvencesiz ve güvenliksiz, rantçı bir ortamda ve başıbozuk bir düzensizliktedir. Bunun böyle olması siyasi iktidar ve yerel yönetimler tarafından özellikle istenilmekte ve tüm uygulamalar buna göre yapılmakta ve yaptırılmaktadır. 

Amacı; sağlam ve güvenli yapı yapmak değil, suçlu bulmak üzerine çıkarılan yasalar; 

Amacı; doğayı, çevreyi, tarihi korumak değil, rant peşinde koşanlara alan açan planlamalar; 

Bilimden, teknikten ve denetimden kaçırılarak yapılan projeler… Sonuçta çarpık kentleşme, güvenliksiz ve gayri ekonomik yapı, güvencesiz ve düzensiz bir sektör.  

Çok sayıda üniversite, çok sayıda bölüm, durdurulmayan kontenjan artışı, açılmayan öğretim elemanı kadroları, laboratuvar ve staj olanaksızlıkları ve daha nice birçok etmen…  Sonuçta ucuz iş gücü olmaya zorlanan çok sayıda mühendis.  

Değerli genç arkadaşlarım bu karamsar tabloyu sizlerin gözlerini korkutmak ve mesleğinizden soğutmak için çizmiyoruz. Tam tersine sizleri mesleğinizi daha iyi öğrenip, deneyim kazanmanızı ve mücadele etmenizi teşvik için yapıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor Nutuk`un bir yerinde.

"Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir." 

Atatürk; ışığa doğru yürüyen, içi vatan aşkıyla dolu bir gençliği görmesinden doğan bir imanı yaşatmış içinde bu sözleri söylerken… Bizler de;  sizde, bu etrafına ışık serpen ve gerçeği arayan bir gençlik görmek istiyor ve de görüyoruz. 

Değerli meslektaşlarım; yukarıda sıraladığımız tüm olumsuzluklara rağmen mesleğimiz, hayal eden, planlayan, projelendirip uygulayan ve üreten, ürettiğine dokunan son derece zevkli bir meslek. İnsanoğlu`nun yaşamının her aşamasın da bulunan, hayatını kolaylaştıran yararlı ve kutsal bir meslek aynı zamanda.

Okulunuzu bitirerek ailelerinizin gurur kaynağı olacaksınız bugünden itibaren. Çalışma hayatında başarılı olarak ailenize ve topluma yararlı birer mühendis olacak hem kendinizin hem de ülkenizin geleceğini şekillendirmeye başlayacaksınız. Bu aşamada sizi ilk karşılayan, meslek örgütünüz İMO olacaktır. Aynı eğitimi almış, aynı bilimsel ve teknik dili konuşan, sorunlarınızın ve gelecekteki meslek yaşamınızın ortaklaşa ilerleyeceği arkadaşlarınız ile bir araya geldiğiniz meslek örgütünüz İMO. 

Birlikte aynı amaçlara doğru belirli ilkelerle yürümek için en doğru yerin meslek örgütünüz İMO olduğunu göreceksiniz ve sizlerde bu örgütlülüğün organlarında yer alacaksınız eminim.

Genç meslektaşlarım… İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak, mesleğimize ve aramıza hoş geldiniz diyor yolunuzun açık, alnınızın tertemiz, beyninizin özgür, yüreğinizin sevgi dolu olmasını diliyorum.

 

 

 


Okunma Sayısı: 156

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır